Osoby które swym ciekawym i bogatym życiem poświęcały się losom innych ludzi.

 

 

 
 

dr Wanda Błeńska :

Pani doktor była pełną życiowego optymizmu, niezwykle skromną osobą. Z Jej ust nie padły żadne słowa świadczące o wyniosłości. A była to osoba odznaczona m.in. Orderem Świętego Sylwestra, Orderem Uśmiechu, trzymała również tytuł honoris causa Akademii Medycznej, jest też honorowym obywatelem Poznania i Ugandy oraz Wielkopolaninem Roku.

Opis Pani dr Wandy Błeńskiej w Wikipedii : dr Wanda Błeńska

Wanda Błeńska zajęła się trędowatymi przez przypadek :  Matka trędowatych - niepoprawni.pl

Życiorys Wandy Błeńskiej malowniczo i dokładnie opisany :  Wanda Błeńska: Doktor od trądu - wysokieobcasy.pl


 

O. Jan Beyzym :

Jako misjonarz podjął pracę wśród trędowatych na Madagaskarze Jan Paweł II beatyfikował o. Jana Beyzyma 18 sierpnia 2002 w Krakowie. Zdecydowała wrażliwość społeczna. Szpital należał wówczas do najlepszych i najnowocześniejszych.

Z ofiar zebranych głównie wśród rodaków w kraju i na emigracji wybudował w Maranie szpital dla 150 chorych, by zapewnić im leczenie i przywracać nadzieję:  www.vatican.va artykuł


 

Albert Schweitzer :

Niemiecki teolog luterański, filozof, organista, muzykolog, lekarz. W 1953 otrzymał za założenie szpitala w Lambarénéw Gabonie Pokojową Nagrodę Nobla

Jego ideą etyczną (którą starał się praktycznie realizować), było poszanowanie życia, zawarte w twierdzeniu: Jestem życiem, które pragnie żyć, pośród życia, które pragnie żyć, konsekwencją tego programu etycznego jest obowiązek ratowania życia i łagodzenia cierpienia. Głosił, że cześć dla życia wymaga od człowieka szacunku, nie tylko wobec ludzi, ale także wobec zwierząt, a nawet roślin, zakazując ich bezmyślnego niszczenia.
pl.wikipedia.org )

„Ten, kto zamierza czynić dobro, nie może oczekiwać, iż ludzie będą mu usuwać kamienie z drogi, ale musi być przygotowany na to, że mu je będą rzucać na drogę. Żaden promień słońca nie ginie, lecz zieleń, którą on budzi, potrzebuje czasu, aby wzrosnąć ”


 Albert Schweitzer - Cytaty : www.cytaty24.pl Albert Schweitzer

 

 

 

 
   

Powrót do strony głównej